11 Mart Pazartesi 2019

İdari Personel ve Öğrencilerimize Afet Bilinci Farkındalık Eğitimi Verildi

Anda Kardeşe Vefa Derneği tarafından Çankırı Karatekin Üniversitesi İdari personeli ve öğrencilerine Afet Bilinci Farkındalık Eğitimi verildi.

Uluyazı Kampüsü Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen eğitimde konuşmacı olarak anda Kardeşe Vefa Derneği Arama ve Kurtarma Afet Bilinci Eğitmeni Gökhan İldaş yer aldı.

Gökhan İldaş, konuşmasına “Afete hazır Türkiye” projesi kapsamında afet bilinci eğitimleri veriyoruz. Aslında bir eğitimden çok deprem kuşağında yaşayan bireyler olarak size bazı tedbirleri hatırlatmaya geldik. Yani bir afet anında ve sonrasında nasıl en az zararla kurtulabiliriz. Bize ihtiyacı olan birine ilk yardım anında nasıl yardımcı oluruz. Bunları konuşacağız birlikte.” sözleriyle başladı.

İldaş devamla; Bakın geçmiş yıllarda ülkemizde meydana gelen afetler nedeniyle, büyük kayıplar yaşadık. Peki bu kayıplardan hangi dersleri çıkardık, ders falan çıkardığımız yok, hayat bize ne getiriyorsa onu yaşıyoruz. Ama yanlış yapıyoruz.

Peki, Afet Nedir?

Yerel imkânların yeterli olmadığı, dışarıdan yardım gereken boyuttaki, büyük olaylara afet denir. İşte bu afetlere karşı bizi en çok kendi bilgimiz, hazırlığımız ve bilincimiz korur. Bunun için afet bilinci kültürü lazım. Peki, afet bilinci kültürü nedir? Farkında olarak yaşamak demektir. Neyin mi? Yaşam çevremizdeki tehlikelerin ve bu tehlikelere karşı aldığımız tedbirler ile yaşamak demektir. Unutmayın; tehlikeyi yok edemeyiz, yok sayamayız; fakat alacağımız önlemler ile zararın en az seviyede olmasını sağlayabiliriz. Bu bizim elimizde.” dedi.

Gökhan İldaş daha sonra, hangi afet durumlarında hangi tedbirlerin alınacağı ile ilgili bilgiler verdi ve bazı korunma yollarını uygulamalı olarak anlattı.

 

 

Üniversitemizden Son Haberler

Tüm Haberler